Dla kogo terapia Biofeedback?
Biofeedback to biologiczne sprężenie zwrotne, no ale co to właściwie oznacza? To metoda terapii, która wykorzystuje innowacyjne urządzenie do monitorowania zmian fizjologicznych organizmu. Co daje to pacjentowi? Dzięki temu pacjent może kontrolować te funkcje organizmu, na które w normalnych warunkach nie ma wpływu. Biofeedback wykorzystywany jest przy terapii dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie? Przeczytaj sam!
Czym dokładnie jest Biofeedback?
Słowo biofeedback jest kombinacją dwóch innych słów ‘bio’, oznaczającego coś biologicznego oraz angielskich słów oznaczających sprzężenie zwrotne. Do tej metody wykorzystywany jest specjalistyczny biofeedback sprzęt. Dzięki informacji zwrotnej o zachodzących zmianach, jaką dostaje pacjent, może on uczyć się świadomie kontrolować swój mózg, by komórki nerwowe mogły pracować bardziej świadomie oraz efektywnie.
Jak wygląda trening Biofeedback?
Do terapii wykorzystywane są specjalne elektrody, które umieszcza się na skórze głowy osobie biorącej udział w terapii. Mają one na celu rejestrację fal mózgowych pacjenta. Następnie pacjent siada przed monitorem urządzenia, na którym wyświetlana jest gra. Wideogra sterowana jest za pomocą myśli, bez użycia myszki czy klawiatury. Kiedy praca mózgu wzrasta w prawidłowym kierunku, dostaje punkty, które stanowią nagrodę. Jednak, gdy mózg zaczyna pracować w przeciwnym kierunku, pacjent traci punkty i zaczyna przegrywać. Jakie są efekty terapii? Terapia ma m.in. na celu poprawę koncentracji, oraz zmniejszenie napięcia emocjonalnego i likwidację stresu. Wykorzystywana jest także do leczenia ADHD, czy nawracających się stanów lękowych.
Terapia biofeedback – co jeszcze warto wiedzieć?
Terapia biofeedback to skuteczna metoda rehabilitacji, wykorzystywana w leczeniu udarów, padaczki, mpd, zaburzeń snu, depresji, uzależnień. Terapia nie wywołuje skutków ubocznych i możną prowadzić ją, już z dziećmi od trzeciego roku życia. Ile trwa czas terapii? Terapia ustawiana jest indywidualnie i zależy od wieku pacjenta oraz złożoności przypadku. Terapia krótkoterminowa składa się zwykle z około 15 sesji. Przy bardzo złożonych problemach, może być potrzebne nawet 35 do 60 sesji. Są też przypadki, które wymagają większej ilości sesji. Jednorazowy trening trwa jedną godzinę, zaleca się terapię, która wykonywana jest 2-3 razy w tygodniu.
Spodobał Ci się powyższy artykuł? Po więcej zajrzyj na nasz portal!