Czytnik kart dostępu w obiekcie hotelowym – jak to działa?
Oto rozwiązanie, dzięki któremu odciążysz obsługę hotelową i zapomnisz o problemie dorabiania kluczy zgubionych przez hotelowych gości. Dowiedz się, jak działa system kontroli dostępu w obiektach hotelowych? Już na początku zdradzimy, że tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się również w kwaterach i mieszkaniach i praktycznie w każdym przypadku wynajmu krótkoterminowego. Zapraszamy do lektury!
System kontroli dostępu – jak to działa?
Czym jest system kontroli dostępu znany również jako system KD? Jest to układ urządzeń elektronicznych (takich jak czytnik kart dostępu, lub np. skaner kodów), mechanicznych (np. zamki w drzwiach). Nad układem tym kontrolę sprawuje komputer z oprogramowaniem administrowanym przez człowieka. W ramach tego systemu możemy udzielać uprawnień dostępowych konkretnym osobom. Uprawnienia te dotyczą wstępu do danej części budynku – na przykład holu głównego, części spa czy też po prostu pokoju hotelowego. Jeżeli taki system działa w oparciu o karty – a w przypadku obiektów rekreacyjnych najlepiej sprawdza się właśnie takie rozwiązanie, to uprawnienia przypisywane są dla danej karty. Każda karta posiada swój unikalny numer seryjny – drzwi do danej strefy nie otworzą się, jeżeli posiadaczowi danej karty nie udzielono odpowiednich uprawnień dostępowych. Uprawnieniami można zarządzać z każdego miejsca na ziemi – wystarczy do tego komputer z zainstalowanym oprogramowaniem i połączenie z internetem.
Dlaczego karty sprawdzają się w obiektach wynajmowanych krótkoterminowo?
Ponieważ jak już wspomnieliśmy, uprawnień można udzielać zdalnie – obsługa nie musi być więc stale przebywać na terenie obiektu. Jeżeli na przykład posiadacz karty chciałby przedłużyć pobyt w danym miejscu, to wystarczy, że skontaktuje się z obsługa i wykona przelew. Uprawnienia dostępowe mogą być udzielane na stałe, lub okresowo. Mogą na przykład wygasnąć po kolejnej opłaconej dobie.
Karty vs klucze – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?
To proste – lepiej sprawdzą się karty dostępowe. Dlaczego? Ponieważ koszt zakupu takiej karty to kilka złotych. Każdej karcie można udzielić uprawnień dostępowych do dowolnego pokoju. Jeżeli więc karta zostanie zgubiona, to wystarczy nadać te same uprawnienia innej karcie. W przypadku kluczy trzeba by je dorobić dorabianie kluczy to koszt od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Praktyka pokazuje, że karty hotelowe są o wiele rzadziej gubione przez gości – ze względu na to, że mieszczą się w portfelu, który zazwyczaj trzyma się przy sobie.