Czytnik kart dostępu jako ważny element systemu KD

Czytnik kart dostępu jako ważny element systemu KD

Czytnik kart dostępu jest urządzeniem często spotykanym w punktach kontrolnych systemu KD. Czy miałeś do czynienia z takim systemie? Jesteśmy prawie pewni, że tak. Dziś więc postaramy się nieco odczarować ten termin i opowiedzieć więcej na temat samych czytników. Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu? W jaki sposób działa taki system? Sprawdźmy!

System kontroli dostępu – co to takiego?

System kontroli dostępu lub inaczej system KD to system urządzeń mechanicznych i elektronicznych współpracujących ze sobą. Ich działanie jest synchronizowane przez komputer, który oczywiście obsługiwany jest przez człowieka. Takim systemem można objąć dany obiekt czy budynek. W ramach systemu KD wyróżnia się strefy (lub sektory), na których wstęp możemy wejśc po pozytywnym przejściu weryfikacji w punkcie kontrolnym. Taka weryfikacja może przebiegac na przykład poprzez zeskanowanie kodu QR, kreskowego chipu czy właśnie magnetycznej karty dostępu. Systemy KD stosowane są dla kontroli przepływu osób na terenie danego obiektu oraz ograniczenia dostępu do danych sektorów.

Gdzie stosuje się systemy kontroli dostępu?

Najprościej to ujmując – wszędzie tam, gdzie przed wejściem zobaczysz czytnik kart dostępu lub inne urządzenie weryfikujące uprawnienia dostępowe – czyli na przykład w zakładach przemysłowych, biurowcach lub w obiektach rządowych. Systemy KD stosuje się również na lotniskach, czy nawet w obiektach sportowych i instytucjach kulturalnych. Ciekawostka jest fakt, że początkowo systemy kontroli dostępu zostały opracowane na potrzeby agencji rządowych.

Szybko jednak zalety tego rozwiązania dostrzegły korporacje, które zaczęły wdrażać tę technologię w swoich biurach.

W jaki sposób czytnik kart rozpoznaje uprawnienia dostępowe?

Tak jak wspomnieliśmy pracę urządzeń wchodzących w skład systemu KD, synchronizuje komputer a konkretniej zainstalowane na nim oprogramowanie. To właśnie w bazie danych tego oprogramowania są zapisane kody, numery oraz inne dane dostępowe, które pozwalają oprogramowaniu przeanalizować czy posiadacz danej karty, czy biletu może wejść na teren danej strefy. Taka weryfikacja trwa zaledwie kilka sekund – systemy kontroli dostępu to nowoczesne rozwiązania. Najprawdopodobniej będziemy coraz częściej mieli z nimi styczność we współczesnym świecie. Kiedy więc następnym razem zeskanujesz bilet na mecz, czy samolot to pamiętaj, że właśnie wkraczasz na teren sektora, który jest częścią danego systemu kontroli dostępu.