Czy automatyzacja produkcji odbierze prace fizycznym pracownikom? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Automatyzacja lub dokładniej robotyzacja zakładów pracy sprawia, że realizacja coraz większej części procesu produkcyjnego przechodzi z załogi ludzkiej na maszyny. Czy więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się załamania na rynku pracy spowodowanego automatyzacją procesów produkcyjnych? Czy faktycznie możemy spodziewać się masowych zwolnień w branżach związanych z przemysłem i znacznego ograniczenia dostępności nowych, wolnych miejsc pracy? Zapraszamy do lektury!
Czy należy bać się automatyzacji?
Żyjemy w dobie intensywnego rozwoju technologicznego, a jego skutków doświadczamy na każdej płaszczyźnie naszego życia. Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy korzystać z takich wynalazków jak słuchawki bluetooth, smartfony czy internet. Dzięki postępowi technologicznemu, jaki poczyniła ludzkość, możemy wykonywać złożone operacje medyczne, szybciej transportować towary z drugiego końca globu czy też zarządzać firmą jedynie przy użyciu komputera z dostępem do internetu. Nowe technologie są opracowywane po to, aby pchnąć nas do przodu – to one napędzają nasz rozwój, i to dzięki nim tworzymy kolejne rozwiązania, które zmieniają naszą rzeczywistość. Automatyzacja przemysłu polega na wprowadzeniu tych technologii do zakładów przemysłowych, centrów logistycznych i innych dużych przedsiębiorstw – wszędzie tam, gdzie technologia może zastąpić pracę człowieka przy monotonnych, powielanych czynnościach takich jak sortowanie, naklejanie czy pakowanie. Cóż, jeżeli naszym powołaniem było wykonywanie tych monotonnych czynności to faktycznie – nasze stanowisko pracy może być zagrożone!
Popłyń z prądem zmiany!
Robotyzacji nie należy się bać – warto potraktować ja jako naturalny proces i dostrzec możliwości, jakie niesie za sobą automatyzacja produkcji. Warszawa – to właśnie tutaj znajdziemy wiele uczelni i szkół zawodowych edukujących pracowników w zakresie wykonywania zawodów przyszłości. To właśnie tu szkolą się programiści i operatorzy maszyn, które są wykorzystywane w ramach automatyzacji przemysłu. Fakt – z czasem robotyzacja działów produkcyjnych znacznie uszczupli załogi pracownicze w przedsiębiorstwach. Zawody takie jak pakowacz po prostu przestaną być potrzebne. Z drugiej jednak strony powstanie zapotrzebowanie na osoby obsługujące maszyny w zakładzie. Tak więc rozwój kompetencji w zakresie obsługi maszyn przemysłowych może sprawić, że dana osoba z pewnością utrzyma się na rynku pracy, a nawet zwielokrotni swoje zarobki.