Bezpieczeństwo na stadionach

Bezpieczeństwo na stadionach

Piłka nożna generuje naprawdę ogromne emocje. Widać to zarówno podczas oglądania meczów, jak również po końcowym gwizdku w mediach społecznościowych. Nie da się ukryć, że wśród wielu sportów uprawianych na całym świecie to właśnie futbol stanowi kopalnię prawdziwych emocji. Trzeba jednak zapewnić odpowiednie warunki zarówno piłkarzom, jak również kibicom na trybunach.

Bez szkodliwych materiałów

Można wyraźnie zauważyć, że na stadionach w Polsce nie sprzedaje się jakichkolwiek szklanych butelek, a nakrętki z plastikowych są uprzednio odkręcane. Wynika to z dbałości o bezpieczeństwo zawodników, którzy w ferworze bezsensownej agresji są obrzucani właśnie takimi materiałami. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na fakt, że najważniejsza powinna być kontrola dostępu jeszcze przed wejściem na stadion. To właśnie w tamtym miejscu powinno rekwirować się wszystkie szkodliwe rzeczy, takie jak właśnie szklane butelki. W Polsce jednak wciąż trzeba bardzo mocno uważać na takie kwestie, ponieważ wciąż wielu osobom udaje się przemycić rozmaite przedmioty, takie jak materiały pirotechniczne.

Zachowanie kibiców

W Polsce mamy do czynienia z bardzo bogatą tradycją kibicowską. Wyróżnia się ona na tle fanów z Europy Zachodniej, jest ona bardzo podobna do tej znanej z Bałkanów. Otóż najbardziej zagorzali kibice w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie nie do końca zwracają uwagę na wynik. Z ich perspektywy wsparcie dla zespołu oznacza bardzo głośny krzyk, niezależnie od sytuacji na boisku. Powoduje to większe zainteresowanie wydarzeniami na trybunach, aniżeli na samej murawie. Bardzo często dochodzi do potyczek pomiędzy kibicami wyjazdowymi, a domowymi. Zazwyczaj kończą się one na słownych przepychankach, nierzadko z użyciem słów niecenzuralnych. Zadaniem policji oraz innych służb porządkowych jest takie zorganizowanie wydarzenia, aby zminimalizować eskalację przemocy do absolutnego minimum.

Z całą rodziną

Z pokolenia na pokolenie ojcowie zabierali swoje dzieci na stadion. Tradycja jest już tak bogata, że możemy nierzadko obserwować trzy, a czasami nawet i cztery pokolenia kibiców na trybunach. Wiele osób w Polsce zadaje sobie jednak pytanie na temat bezpieczeństwa na stadionie. Trudno wyobrazić sobie kilkuletniego chłopaka, odnajdującego się w środowisku pełnym wulgaryzmów i nienawiści. Jest to bardzo duży problem polskiej piłki, dlatego też warto podjąć próby jego rozwiązania.